Ką daryti darbdaviams, kai darbuotojai turi vaikų, patiriančių psichikos sveikatos sunkumų?

Atviras bendravimas su vadovu apie poreikius ir darbo sąlygų lankstumas yra svarbus gerovės veiksnys tėvams ar globėjams, besirūpinantiems sunkumų turinčių vaikų ar paauglių psichikos sveikata.

Psichikos sveikata ir gerovė darbe – nors ir ganėtinai nauja tema darbdaviams – pastaraisiais metais smarkiai patraukė darbdavių dėmesį ir įsitvirtino organizacijų akiratyje. Mūsų visų sąmoningumą apie psichikos sveikatos svarbą paveikė pandemija. Atrodo, visi pagaliau supratome tai, kas daug metų kartota – visi turime psichikos sveikatą.

Didėja dėmesys darbuotojų asmeninėms patirtims, suprantant, kad visi žmonės patiria geresnių ar prastesnių periodų, įvairių būsenų, ar gyvena turėdami ilgalaikių psichikos sveikatos sunkumų. Darbdaviai užsiima švietimu, suteikia prieigą savipagalbos įrankių ar prie psichologo konsultacijų, Taip pat vis dažniau kalbama apie darbo ir asmeninio gyvenimo derinimą ir balansą, ieškoma sveikų ribų su darbu.

Net ir labai gerai subalansavus darbinius įsipareigojimus ir užduotis, suteikus asmeninius paramos įrankius, visada dalis darbuotojų po darbo valandų ners į gyvenimiškus iššūkius, o darbo metu taip pat dės pastangas juos suvaldyti.

Ypatingai jautriose situacijose gali atsidurti tie darbuotojai, kurie turi vaikų, patiriančių psichikos sveikatos sunkumų. Mažiausiai pusė visų ilgalaikių psichikos sveikatos sutrikimų, kurie lydi žmones suaugus, pasireiškia paauglystėje arba ankstyvoje jaunystėje. Suteikus reikalingą savalaikę pagalbą, galima ženkliai pagerinti ateities patirtis. Svarbu turėti mintyje ir tiesiog paauglystės iššūkius, kurie patys savaime gali pareikalauti nemažai artimųjų dėmesio ir kitų emocinių resursų.

Pastaruoju metu pasauliniu mastu yra pripažįstama, kad vaikai ir jaunimas yra ta visuomenės grupė, kurios psichikos sveikatą ypatingai skaudžiai paveikė pandemija. Tyrimai rodo, kad po pandemijos psichikos sveikatos sutrikimų turinčių paauglių ir jaunuolių skaičius padvigubėjo, o savižudybė – antroji dažniausia jaunų žmonių mirties priežastis Europoje.

Ne visada psichikos sveikatos sunkumai yra suprantami ar atpažįstami, psichikos sveikatos klausimais raštingumas dar tik pradedamas didinti. Todėl specialistų pagalbos ieškoma jau pasireiškiant dideliems sunkumams. Lietuvoje turėjome ypatingai ilgą karantiną mokyklose o ir negalime pasidžiaugti psichikos sveiktos paslaugų ir reikalingo jų spektro prieinamumu. Net privačiame sektoriuje pagalba ne visada prieinama iš karto, ar tokia, kokios reikia vaikui ar paaugliui. Procesas gali būti ilgalaikis, imlus tiek emociškai, tiek finansiškai. Apie tai diskutuojama naujame „Quartz at work“ straipsnyje.

Ką šie duomenys reiškia praktiškai? Kad tėvams ar globėjams, kurie rūpinasi sunkumų turinčių vaikų ar paauglių psichikos sveikata, tenka skirti laiko susitikimams su psichikos sveikatos specialistais, su mokyklos atstovais, nes dirbant su vaikais yra svarbus tėvų ar globėjų dalyvavimas terapinėse sesijose, arba palydint vaikus iki psichikos sveikatos specialistų. Kartais gali tekti dalyvauti organizuojant intensyvias paslaugas, arba esant psichiatrijos stacionare. Gali būti svarbu būti šalia psichikos sveikatos ar savižudybės krizėje atsidūrusio vaiko ar paauglio. Todėl gali nutikti taip, kad teks viską mesti darbuose ir skubiai išvykti svarbiais reikalais darbo metu. Tokioms situacijoms svarbu būti pasirengus ne tik tėvams ar globėjams, bet ir jų darbdaviams.

Todėl atvira komunikacija su vadovu apie asmeninius poreikius ir darbdavio lankstumas sudarant sąlygas pasirūpinti darbuotojams savo vaikais ir paaugliais, yra esminis faktorius tokioje situacijoje atsidūrusiems tėvams. Psichikos sveikatos sunkumai yra nesprendžiami greituoju būdu, todėl kalbama apie periodą, kuriame darbuotojo ir darbdavio susitikimas yra esminis. Jeigu organizacijoje nėra kuriama atvirumo apie psichikos sveikatą kultūra, neretai tai bus užgožta mūsų visuomenėje gajos stigmos, dėl ko darbuotojas ar darbuotoja patirs dar daugiau įtampos ir gėdos. Net nereikia aiškinti, kad tai nepadės niekam: nei vaikui, nei darbuotojui, nei darbdaviui.

Darbdaviui atsižvelgus į asmeninius žmogaus poreikius ir situacijas, darbuotojo įsitraukimas ir lojalumas tik didės. Ir taip sukuriami tvirti ir autentiški, pagarba ir pasitikėjimu grįsti santykiai organizacijoje, kurie atneša ne tik didesnę darbuotojų gerovę, bet ir didina pačios organizacijos reputaciją ir tikrą, nesukonstruotą patrauklumą, pritraukia ir išlaiko reikalingus darbuotojus.

Apibendrinant, trys svarbiausios sritys, stiprinančios darbdavių rolę, kai darbuotojai turi vaikų, patiriančių psichikos sveikatos sunkumų:

1.    Šviesti darbuotojus psichikos sveikatos ir gerovės temomis įtraukiant temas apie vaikų psichikos sveikatą, sunkumus, paramos ir pagalbos būdus.

2.    Skatinti atvirumo kultūrą psichikos sveikatos temomis organizacijoje, normalizuojant įvairias asmenines patirtis, kurias svarbu aptarti su vadovu, siekiant sprendimų.

3.    Siekti darbo sąlygų organizacijoje lankstumo, gebėti pritaikyti darbo vietas.

 

Karilė Levickaitė

2022-07-15

Kitos naujienos

Gaukite naujienas apie
emocinę gerovę darbe